ECOLAMP_RECYKLACE ZARIVKY, VYBOJKY, LED
http://www.ekolamp.cz/o-nas/seznam-sbernych-mist/
Na žádném z výše uvedených sběrných míst se nesbírají : klasické žárovky, reflektorové žárovky, halogenové žárovky, svítidla určená pro domácnost (lustry, lampy, přenosné svítilny - baterky) - tato osvětlovací zařízení nepodléhají zpětnému odběru. |
Úsporné žárovky pro Evropu devastují zdraví čínských dělníků
http://www.bazofil.sk/?p=38
Sběr vysloužilých svítidel v ČR zajišťuje kolektivní systém Ekolamp, likvidaci pak zajišťuje společnost RECYKLACE EKOVUK. http://www.ekovuk.cz/
Zástupci této společnosti nám také poskytly následující odpověď:
Žárovky žádné nebezpečné látky neobsahují. Malé množství rtuti obsahují výbojové světelné zdroje, mj. zářivky a úsporné (kompaktní) žárovky. Rtuť se při jejich recyklaci odděluje z odpadu společně s luminoforem. Kontaminovaný luminofor se zpracovává chemickou nebo termickou metodou. Chemickou cestou se toxická rtuť převádí na netoxickou sloučeninu HgS, která již není nebezpečná pro životní prostředí a může se skládkovat nebo třeba použít na zpevnění cest.
Druhou možností je termická úprava odpadu, tzv. demerkurizace. Tato technologie probíhá tak, že se v rotační trubkové peci za vysoké teploty odstraňuje z odpadu rtuť v plynném skupenství a po její kondenzaci v chladicím systému je získaná rtuť dodávána výrobcům, kteří ji použijí v nových produktech.
Pro výbojové světelné zdroje se používají v závislosti na obsahu rtuti v odpadu obě technologie. V každém případě se v souladu se zákonem o odpadech a jeho prováděcími předpisy standardními postupy hodnotí získané produkty úpravy na obsah rtuti a její vyluhovatelnost. Tato kriteria jsou rozhodující pro další postup nakládání se stabilizovaným podílem odpadu, ať už se jedná o jeho využití nebo uložení na skládku. Pro Vaši informaci uvádím, že stupeň recyklace odpadu ze světelných zdrojů do druhotných surovin dlouhodobě převyšuje 95 % hmotnosti recyklovaného odpadu.
Martin Singr
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz.